Sigara İçmek Haram Mıdır?

tarafından
99
Sigara İçmek Haram Mıdır?

Sigara İçmek Haram Mıdır? Günümüzün en büyük sorunlarından biri, insanların aşırı derecede sigara tüketerek bedenlerine zarar vermeleridir. Sigara, vücudun birçok sistemine olumsuz yönde etki ederek, insanın uzun vadede ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmasına neden olmaktadır. Özellikle bulunduğumuz dönemde sigara nedeniyle gerçekleşen ölümlerin giderek arttığı görülmektedir. Yüzeysel bir şekilde bakacak olursak; sigaranın insanı yavaş yavaş ölüme sürüklediği görülmektedir. Dinimizce bir insanın kendini öldürmesi veya zarar vermesi haramdır. Peki, sigara içmek haram mıdır ve dinimizde bu konuyla ilgili neler söylenmiştir.

Sigara İçmek Haram Mıdır?

Sigara İçmek Haram Mıdır?

İslam Dininde Sigara

İslam dininde sigarayla ilgili direkt olarak ne bir hadis ne de bir ayet bulunmaktadır. Bunun nedeni ise sigaranın ilk ortaya çıktığı tarihte, İslam dininin çoktan ortaya çıkmış, toplumlara yayılmış ve İslam dininin son peygamberi olan Hz. Muhammed (sav)’in artık dünyada olmamasıdır. Bu nedenle “sigara içmenin dinen hükmü nedir?” sorusuna ancak dönemin İslam alimleri belirli ölçüde cevap verebilmektedir.

Kur’an’da veya hadislerde geçmeyen bir konunun netleştirilmesi adına dinimizce iki önemli hüküm esas alınabilmektedir.

Eşya aslolan, ibahadır.”, “Temiz ve güzel olan şeyler helalken, pis ve zararlı olan şeyler haramdır.”

Sigara konusunda da İslam alimleri bu iki temel esas üzerinden yorum yapmaktadırlar. Bununla birlikte birçok Müslüman, kendince bu önemli iki ölçütü sigara konusunda kendine göre yorumlayabilir. Yorumunun sonucunun doğru olup olmadığını gerek sorarak gerekse araştırarak her şekilde test edebilir.

Bu iki esasa bakıldığı zaman; sigaranın haram kılınabilmesi adına öncelikle pis ve zararlı olduğu gibi ölçütleri kullanabiliriz. Sigaranın içerisinde yer alan her türlü madde, türlü türlü kaynaklarda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır ve günümüzde de sigaranın vücuda vermiş olduğu zararlar net bir şekilde görülebilmektedir. Bu da demek oluyor ki; sigaranın pis ve kötü olduğunu söyleyebileceğimiz birçok özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle haram olma ihtimali şu aşamada daha çok ön plandadır.

Geçmiş dönemlerde sigaranın zararsız olduğuna ilişkin birçok yorum yapılmıştır ve bu yorumlar İslam dinin alimleri tarafından söylenmiştir. İslam alimleri, geçmiş zamanlara sigaranın bir zararını görmedikleri ve bu nedenle haram olduğunu söyleyemeyeceklerini ifade etmişlerdir.

Günümüze baktığımız zaman ise sadece sigara içen kişilerin değil, dumanını nüfuz eden kişilerin bile sağlık açısından kötü bir şekilde etkilendiği bilim tarafından kanıtlanmıştır. Bu nedenle sigaranın tüketilmesinin haram olduğunu söylemek mümkündür. Bazı mezheplere göre ise sigara haram değil, mekruhtur ve mekruh olduğu için de içilmesi yine doğru değildir. Bu bilgiler ışığında bir Müslüman’ın sigara içip içmemesi de artık kendi iradesine ve yorumlama kapasitesine kalmıştır.