Sabah Namazı Nedir? Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

tarafından
40
Sabah Namazı Nedir? Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Sabah Namazı Nedir? Sabah Namazının Önemi Nelerdir? Günde beş vakit namaz kılmak, tüm Müslümanlara farz olan bir durumdur ve bu nedenle sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını kılmak tüm Müslümanların en temel Müslümanlık görevidir. Gün içerisinde her vakit kılınan namazın önemi büyüktür ancak sabah namazının önemi bir başkadır. Peki, sabah namazı nedir? Sabah namazının önemi nelerdir?

Sabah Namazı Nedir? Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Sabah Namazı Nedir? Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Sabah namazı, günün ilk ışıklarıyla birlikte ezanın okunması ve sonrasında kılınması gereken bir namazdır. 4 rekattan oluşan sabah namazı, 2 farz ve 2 sünnet şeklinde kılınmaktadır. Günde 5 vakit namaz arasında en kısa olan sabah namazı, düzenli bir şekilde kılındığında kişinin hayatında birçok olumlu gelişmeye yol açacaktır. Sabahın erken saatlerinde sabah namazı kılan bir kişi, işine gücüne erkenden başlayacak ve günün bereketini herkesten önce kazanmış olacaktır. Sabah namazının  ne denli önemli olduğuna dair birçok hadis ve ayet bulunmaktadır. Hatta sabah ezanında “Namaz uykudan hayırlıdır” şeklinde bir kısım bulunmaktadır ki, bu kısım sabah namazının ana şemasını oluşturmaktadır.

Sabah Namazının Kılınışı

Sabah namazının 2 rekat 2 sünnet olmak üzere toplamda 4 rekattan oluştuğunu belirtmiştik. Sabah namazı kılınışı ise şu şekildedir:

  • “Niyet ettim, Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya” şeklinde niyet edilerek başlanır ve ardından tekbir getirilir.
  • Sübhaneke okunur ve Euzu Besmele getirilir. Ardından Fatiha ve Zamm-ı sure okunarak, rükuya gidilir. Rüküdan sonra secdeye gidilir ve yine tekbir getirilerek ayağa kalkılır.
  • rekata gelindiğinde Besmele çekilir ve Fatiha okunur. Sonrasında ise Zamm-ı sure okunarak, Rüku ve secde edilir.
  • Secdeden sonra ise kalkılmaz ve Ettahıyatü, Salli- Barik ve Rabbeta atina- Rabbenağfirli duaları okunur.
  • Selam verilerek sabah namazı sonlanır. Sabah namazının her iki rekatı da aynı şekilde kılınmaktadır.

Sabah Namazının Fazileti

Sabah namazının fazileti konusunda gerek Kur’an’da birçok ayet bulunmakta gerekse hadisler müminlerin karşısına çıkmaktadır. “Sabah namazının önemi nedir?” sorusunun cevabı oldukça geniştir.

Sabah namazının önemli olmasının en büyük nedenlerinden biri; sabah namazı vaktinde Allah’ın kullarına rızıklarını vermesi ve dualarını kabul görmesidir. Gün içerisinde rahmet ve bereket konusunda en yoğun anlar sabah namazı vaktinde yaşanmaktadır. Bununla birlikte bilindiği üzere sabah namazı, uyku halinin en tatlı yerine denk gelmektedir. Bir Müslüman, böyle bir vakitte uykudan kalkar ve namaza yönelirse, işte tam da bu noktada çok yüklü bir şekilde sevap kazanmış olur.