Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

tarafından
14
Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir? Dinimizin 5 temel ibadet esaslarından biri olan oruç ibadeti hakkında birçok kişinin bilgisi yoktur. Oruç hakkında net bir bilgi edinebilmesi adına; kişinin öncelikle “Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?” sorularını cevap bulması gerekmektedir.

Birçok dini terim gibi oruç kelimesi de dilimize Arapça’dan geçmiş olan bir terimdir. Oruç kelimesi Türkçe olarak; “kötü şeylerden kaçınmak, kötü şeylerden kendini uzak tutmak, kötü şeylerden kendini engellemek” şeklinde çevrilmektedir. Oruç ibadetini anlamak için öncelikle oruç ibadetinin neden farz kılındığını öğrenmek daha faydalı olacaktır. Oruç ibadeti, Hz. Muhammed (s.a.v)’in hicretinden bir buçuk sene sonra farz kılınmış olan bir ibadettir ve şaban ayının onuncu günü başlamaktadır.

Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir?

Peygamber efendimizin hicret zamanında çekmiş olduğu zorlukların büyük bir çoğunluğu, açlık, susuzluk ve bu halde büyük bir yaşam mücadelesi vermek idi. Allah (c.c.) ise ümmetin de bu zorlukları görmesini ve bu zorluklara karşın Peygamber efendimizin çekmiş olduğu zorlukları anlamamızı istedi. Bu nedenle oruç ibadeti İslam’ın 5 temel şartlarından biri olarak karşımıza çıktı. Oruç insana bireysel olarak birçok iyi davranış katarken, orucun toplumsal faydaları da oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle ülkemizde Ramazan aylarında başka bir huzur havasının olduğu görülmektedir.

İmsak vaktinden iftar vaktine kadar olan oruç ibadeti, kişinin kendisini gün içerisinde yeme, içme ve cinsel münasebetlerden uzak tutmuş olduğu bir ibadettir. Kişinin oruçlu bir olduğunu unutması ve yeme, içme gibi faaliyetlerde bulunması, orucun bozulmasına sebep olmamaktadır. Dinimiz bu konuda anlayışlı bir tutum içerisinde birtakım ayetler ve hadisler ile bu duruma açıklık getirmiştir.

Orucun Faydaları Nelerdir?

Gün boyunca yeme ve içme gibi faaliyetlerden uzak tutan oruç ibadeti, kişi sadece bu ibadetlerden mi uzak tutmaktadır yoksa orucun faydaları var mıdır? Varsa, orucun faydaları nelerdir?

Orucun sağlık açısından faydalarına değinecek olursak; beden 11 ay boyunca yoğun bir tempoyla çalışır ve sürekli olarak almış olduğu besinleri olumlu yönde kullanmak ister. Tüketilen bazı besin veya maddeler, vücuda belirli ölçüde zarar verirken, vücudun ciddi anlamda yorulmasına da yol açabilir. İşte tam da oruç bu noktada devreye girer ve vücudun belirli bir süre besinlerden veya tüketilen maddelerden uzak kalmasına yardımcı olarak, vücut sistemlerinin kendini yapılandırmasına müsaade eder.

Orucun faydaları konusunda sadece sağlık konusu öne çıkmamaktadır. Ramazan aylarında tutulan oruç, sadece yeme, içme ve cinsel münasebetten değil, her türlü kötü davranıştan da kişi uzak tutmaktadır. Bu durum ise kişinin bireysel ahlakında ciddi bir gelişmeye neden olurken, toplum ahlakı konusunda da faydaları tartışılmayacak kadar büyüktür. Bununla birlikte orucun, sabır konusunda da insana ciddi katkıları bulunmaktadır. Orucun faydalarının saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunu söylemek mümkündür.