Namaz Nedir? Namaz Nasıl Kılınır?

tarafından
40
Namaz Nedir? Namaz Nasıl Kılınır?

Dinimizin en temel ibadetlerinden biri olan ve tüm Müslümanlara farz olan namaz nedir? Nasıl kılınır?

Köken olarak Arapça’ya ait olan Namaz kelimesi, dilimize çevrildiği zaman “dua etmek, sığınmak ve övmek” gibi anlamlara gelmektedir. Namazın dinen ilk defa gündeme geldiği dönemlerde, günde 50 vakit olarak belirlenmiş, sonrasında ise kolaylık olması amacıyla günde beş vakte indirgenmiştir. Dinimizde namazın yeri son derece büyükken, kutsal kitabımız olan Kur’an’ı Kerim’de ise namazla ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Allah (c.c) ile kul arasındaki yakınlaşmasının en kolay yolu olan namaz, gün içerisinde dinimizce belirlenen vakitlerde ve yine dinimizce belirlenen kurallar çerçevesinde kılınmaktadır. Öte yandan ergenlik çağına erişmiş her birey için namaz farz olan bir ibadettir.

Namaz Nedir? Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Nedir? Namaz Nasıl Kılınır?

Kur’an’ı Kerim ve hadisler sayesinde edinilen bilgilerde, namaz kılanların gerek dünya gerekse ahiret hayatlarında birçok nimete tabi tutulacakları belirtilmiştir. Namaz kılmayanların veya namazı terk eden kişilerin ise küfre düşecekleri söylenmiştir. Bununla birlikte namazın kılınmasından çok, nasıl kılınması gerektiğine dair birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Bu ayet ve hadisler, Müslümanların namazı en doğru şekilde kılabilmeleri adına önemli bir kılavuzdur. Peki namaz nasıl kılınır ve hem ayetlerden hem hadislerden elde edilen bilgilere göre namazın en uygun kılınma şekli nasıldır?

Namaz Nasıl Kılınır?

5 vakit namaz nasıl kılınır?” sorusundan ziyade, namazın kabul edilebilmesi adına nasıl kılınması gerektiğini öğrenmek daha faydalı olacaktır.

Bir namazın Allah katında kabul olması için Müslümanlar tarafından namazın farzları, vacipleri, sünnetleri ve mekruhları gibi konularda iyi bir şekilde bilgi edinilmesi gerekmektedir. Bir Müslüman, bu gibi konulara hakim olur, bu gibi konular üzerinde iyi bir araştırma yapar ve din alimlerinden yardım alırsa, işte o zaman namazın nasıl kılınacağı konusunda çok büyük yol kat etmiş olur. Bu konuda ise ilk olarak namazın içindeki ve dışındaki fazları öğrenmek doğru bir adım olacaktır.

Namazın İçindeki Farzlar:

Abdest almak,  bknz: Abdest Nasıl Alınır?

 • Namazın kılınacağı yeri imkanlar dahilinde temizlemek,
 • Vücudu örtmek,
 • Namazı kıbleye doğru kılmak,
 • Namazı vakitlerini geçirmeden kılmak,
 • Niyet etmek.

Namazın Dışındaki Farzlar:

 • Tekbir Getirmek,
 • Kıyam,
 • Rüku,
 • Secde,
 • Namaz ayetlerini zikretmek,
 • Namaz sonrasında Tahhiyat duası okuyacak kadar oturmak,
 • Vakti geçmiş namazı kaza yapmak,

Namazın iç ve dış farzları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, günde 5 vakit namazın rekatlarını öğrenmek ise bu konudaki önemli diğer adımlardan biri olacaktır.

Sabah Namazını Rekatları

Sabah namazı toplamda 4 rekattan oluşmaktadır. 2 rekat sünnet iken 2 rekat ise farzdır.

Öğle Namazı Rekatları

Öğle namazı toplamda 10 rekat olarak bilinmektedir. 10 rekatın 4 rekatı ilk sünnet, sonraki 4 rekatı farz ve kalan 2 rekat ise son sünnettir.

İkindi Namazı Rekatları

Toplamda 8 rekattan oluşan ikindi namazı, 4 ilk sünnet ve 4 farzdan oluşmaktadır.

Akşam Namazı Rekatları

Akşam namazı toplamda 5 rekattır ve 3 rekat farz iken, 2 rekat ise sünnettir.

Yatsı Namazı Rekatları

Yatsı namazı en uzun namaz olarak bilinmektedir. 13 rekattan oluşan yatsı namazının, 4 rekatı ilk sünnet, 4 rekatı farz, 2 rekatı son sünnet ve 3 rekatı ise vitir namazından oluşmaktadır.