Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecektir?

tarafından
57
Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecektir?

Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecektir? Mehdi’nin Çıkışı Nasıl Olacaktır? Hz Mehdi’nin Alametleri Nelerdir? Mehdi’nin anlamı Türkçe sözlükte hidayete erdiren , kurtuluşa erdiren, kurtaran anlamındadır.

Tıpkı bu anlamda olduğu gibi İslam aleminde de ahir zamanda geleceğine inanılan Efendimiz Hz Muhammed sav’in ümmetini teşvik ile ” Sizlerden kim ona yetişir ise karlar üzerinde sürünerekte olsa katılsın” cümlesi ile belirttiği kutlu insandır.

Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecektir?

Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecektir?

Hadislerde defahatla “kar üzerinde emekleyerekte olsa, ağaç dalı ısırarakta olsa, Fizan’da bile olsa ona tabi olunuz ” cümleleri ile nitelendirilen isim şüphesiz ki Hz Mehdi As’dır.

Allah’ıu Teâlâ’nın kendi nurundan yarattığı varlıkların gelen bir ile tamamlanacağı açıklanmıştır.

Asrı Saadet ile örnek verirsek. Ümmü Seleme validemiz de bir seferinde Resûlullah (sav) e ,

” Mehdi gelecek mi?” Diye sormuştur .

Resûlullah (sav) ” Evet gelecek, gelmesi haktır” demiştir.

Peki Mehdi As ne zaman gelecek?

Bizler onu bütün bu herc-u merc içinde nasıl tanırız ?

Belirgin özellikleri var mı?

Özellikle manevi değerlere çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde Hz Mehdi As’ın zuhur etmesini isteyen kişilerden biri değilmiyiz bizler?

Malum ahir zaman içinde olduğumuza inanıyoruz. Ahir zaman alametleri olan bir çok alâmet fitneleri, binalar, sınavlar, savaşlar bir sürü belirgin işaret çıkmış durumda olduğundan bizlerde ahir zamanda olduğumuzu düşünüyoruz.

Mehdi As’ın da ahir zamanda zuhur edeceğine inanırız ki bu konuda Resûlullah ( sav) bu hususta ” Ahir zamanda bir adam zuhur edecektir. Bu kişi benim ehli beytimden olacaktır. Ona Mehdi denecektir” buyurmuştur .

Bu alametler ışığında insanlar suistimali seçmiş ve kendini Mehdi ilan eden bir sürü şarlatan peyda olmuştur. Bu kalabalık karışıklık içinde Hz Mehdi’nin zuhuri alâmet belirtilerinden bir kaçına bakarsak Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle tarif buyurmuştur

“Mehdî bendendir.  Alnı geniş, burnu ince uzun ve ortası biraz yüksekçedir. Yedi sene hükmeder. Yeryüzü zulüm ve işkence ile dolduğu gibi, onu doğruluk ve adaletle doldurur.” (Ebû Davud)

” Mehdi, kızım Fatıma’ nın çocuklarından benim Ehlibeytimdendir”

Gördüğünüz üzere Efendimizin bir çok hadisi mevcuttur.

Mehdi As geniş alınlı, geniş omuzlu, sık sakallı, parlak dişli, gözleri sürmeli olacaktır.

Hz Muhammed sav’in Softan bayrağı ile zuhur edecektir ki bu bayrak Efendimiz’in vefatından beri hiç açılmamış bir bayraktır,  bu bayrak dört köşe ve dikişsiz olacaktır, rengide siyahtır.

30 ile 40 yaşları arasında zuhur edecektir. Arkasında 70.000 melekten oluşan bir ordu Mehdi As’a yardım edecektir.

Âlimler arasında dünyaya geldiği henüz zururi-i bilgiye sahip olmadığını, yani kendini bilmediği görüşü yaygındır.

Mehdi As,bir gecede olgunluğa erişecektir. Gelişine yakın ben Mehdi’yim diyecek bir sürü soytarının olacağı da yine Mehdi As’ın geliş alametleri içinde.

“Bir fitne görülür, bunu diğer fitneler takip eder ve birinciler sonuncuların kılıçla çatışmaya dönüşünü kamçılar ve bundan sonra bütün haramların helal sayılacağı bir fitne gelir. Sonra da hilafet, yeryüzünün en hayırlısı olan Mehdi’ye evinde otururken gelecektir.” (İbn-i Ebi Şeybe)

Ve hidayet Mehdi As’a evinde otururken gelecektir diyerek bilinen alametleri ve geliş bilgilerini sonlandıralım.

Okuyucuya önemli not: Mehdinin tam ne zaman geleceğini ise yüce yaradan dan başkası net bir şekilde asla bilemez tarih veremez..