Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

tarafından
34
Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Bazı hallerde tüm Müslümanlara farz olan gusül abdesti, kişinin bedenen temizlenmesine ve hem maddi hem de manevi olarak pisliklerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Cünüplük hali, kadınların hayız hali ve doğumdan sonraki lohusalık hali, gusül abdestinin farz olduğu durumlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kişi kendi isteğiyle de her zaman gusül abdestini tazeleyebilmektedir. Bu durum sünnet olan bir davranışın gerçekleşmesine ve kişinin kendini daha temiz hissetmesine neden olacaktır. Peki, gusül abdesti nasıl alınır ve alınırken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Boy Abdesti Nasıl Alınır Sırasıyla

Gusül abdestinin bir diğer adı boy abdesti olarak bilinmektedir. Boy abdesti veya gusül abdesti alırken birtakım hususlara dikkat etmek, alınana abdestin daha hayırlı olmasına neden olacaktır. Boy abdesti sırasıyla şu şekilde alınmaktadır:

 • Gusül abdesti almak için banyoya girmeden önce kişinin “Euzu- Besmele” çekmesi ve sonrasında sol ayakla banyoya girmesi gerekmektedir.
 • Gusül abdesti için niyet etmek gerekmektedir ve “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” şeklinde edilen niyet yeterli olacaktır.
 • Niyet edilmesinin hemen ardından kişinin elleri ve avret yerlerini iyi bir şekilde yıkaması gerekmektedir.
 • Vücudun herhangi bir noktasına kir veya pislik bulunuyorsa, o bölge iyi bir şekilde temizlenir.
 • Vücut iyi bir şekilde pisliklerden ve kirlerden arındıktan sonra namaz abdesti alınmaktadır.
 • Namaz abdestinin hemen ardından ise kişi ağzına üç kere su alarak, ağzını iyice çalkalamalıdır ve su boğazına kadar gitmelidir. Kişi oruçlu ise suyun boğazından geçmemesine özen göstermesi gerekmektedir.
 • Sonrasında ise buruna üç defa su çekilmeli ve burun temizlenmelidir. Buruna çekilen suyun burnu sızlatması ise buradaki temel ölçüttür.
 • Tüm bunların hemen ardından vücutta hiçbir yere kuru kalmamalıdır ve bu nedenle vücudun her yeri detaylı bir şekilde yıkanmalıdır. Özellikle göbek deliğine ve küpe deliklerine suyun girmesi büyük önem taşımaktadır.
 • Bu işlemin de yapılmasının ardından, öncelikle başa, sonrasında sağ omuza ve sonrasında ise sol omuza üç kere daha su dökülmelidir.
 • Eğer yıkanırken ayakaltında su birikmesi gibi bir durum olduysa, ayakların da yıkanması gerekmektedir.
 • Yıkanma işleminin bitmesinin hemen sonrasında sağ ayak ile banyodan çıkılmalı ve sonrasında istenirse abdest namazı kılınabilmektedir.

Gusül Abdesti Farzları

Gusül abdesti farzları, 3 temel esasa dayanmakta ve 3 temel esas kapsamında alınmaktadır. Kişinin ağzına su alıp, boğazına kadar suyu çalkalaması, kişinin buruna su çekerek burunun su nedeniyle sızlaması ve tüm vücudun iğne ucu kadar boşluk kalmayacak şekilde ıslatılması, 3 temel şart olarak bilinmektedir. Gusül abdesti ile ilgili diğer tüm detaylar ise sünnet yerine geçmektedir ve uyulması zorunlu değildir. 3 temel şartın yerine getirilmesi durumunda abdestin kabul olması söz konusu olan bir durumdur.

Google Arama Etiketleri :