Göz Zinası Nedir?

tarafından
41
Göz Zinası Nedir?

Göz Zinası Nedir? Zina, İslam dinindeki en büyük günahlardan biri olarak bilinmektedir ve her türlü çeşidi haram kılınmıştır. Günümüzde kulak zinası, dil zinası, el zinası ve göz zinası gibi birçok terim bulunmaktadır. İslam alimlerine göre ise özellikle bulunduğumuz dönemlerde göz zinasının hat safhada olduğu söylenmektedir. Peki, göz zinası nedir ve göz zinası nasıl yapılmaktadır?

Zina, kişinin kendisine helal olmayan kişiye, göz, kulak, el, beden ve dil gibi organlarla yanaşma münasebeti olarak tanımlanabilmektedir. Zina dinimizce en büyük günahlardan biri olarak kabul edilmiş ve kesinlikle yasaklanmıştır. Zina tabiri günümüzde sadece bedenen işlenen bir günah olarak bilinmektedir ancak göz zinası, zina tabirinin en önemli alt kollarından biridir.

Göz Zinası Nedir?

Göz Zinası Nedir?

Allah (c.c.) ve Peygamber efendimiz, gerek hadislerle gerekse ayetlerle hem zinanın hem de göz zinasının ne denli büyük bir günah olduğunu kullarını bildirmiştir. Kişi, her türlü zinadan kendini uzak tutmakla yükümlüdür ve bu konuda elinden gelen her şeyi sonuna kadar yapmalıdır. Bunun yanı sıra kişiler, göz zinasının oluşması konusunda da kendilerini gerekli şekillerde korumalıdırlar. Yani bir kadın, göz zinası yapmamakla birlikte göz zinasına neden olacak şekilde giyinmemelidir. Giyim konusunda son derece dikkatli olmalı ve mahrem yerlerini sürekli örtmelidir. Aynı durum erkeler için de geçerlidir ve dinimizce de bu konuda erkekler uyarılmıştır. Dinimiz, erkeklerin göz zinasından mutlak suretle kaçınmaları gerektiğini ve mahrem yerlerini hangi ortamda olurlarsa olsun örtmeleri gerektiğini buyurmuştur. Kısacası hem erkeğin hem de kadının göz zinasından kaçınmasının yanı sıra göz zinasına neden olacak şekilde giyinmemesi gerekmektedir. Göz zinası yapan kişi kadar, göz zinasına neden olan kişilerde bu günahtan sorumludur. Peki, göz zinasından nasıl kaçınılır ve göz zinasının yapılmasının yolları nelerdir?

Göz Zinasından Nasıl Kaçınılmalı?

Zinanın her şekli, toplumun ahlaki anlamda ciddi bozulmalar yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle zinadan uzak durulması, toplumsal düzenin bozulmamasına ve edebin kaybolmamasına vesiledir. Bir kimse zinadan birçok şekilde uzak durabilir. Dinimizde de zinadan uzak durmanın yolları konusunda ilk tavsiye, bol bol ibadet edilmesidir.

İbadet, kişinin güzel ahlaka, haramdan uzak durmasına, kötü davranışlardan kaçınmasına ve bu vesilelerle birlikte zinanın yanına bile yaklaşmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle dinimiz, zinadan kaçınmanın bir numaralı yolu olarak ibadeti önermektedir. Bunun yanı sıra kişi, kendini göz zinası konusunda terbiye edebilecek kapasitededir. Göz zinasının ne denli büyük bir günah olduğunu araştırmak, yine göz zinasından uzak durulmasına sebep olacak bir başka yöntemdir. Tüm bunların dışında göz zinasının irade terbiyesiyle de alakası oldukça fazladır. İradenin güçlendirilmesi, gerek dini gerekse ahlaki eğitimlerin alınması, iradenin terbiye edilmesiyle birlikte göz zinasından kaçınılmasına neden olacaktır.

Google Arama Etiketleri :