Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir?

tarafından
213
Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir?

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir? Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz.leri,  Adıyaman’ın, Kâhta ilçesinde bulunan Menzil köyünde yaşamakta ve Ehli Sünnet’in günümüzdeki varisi olarak bilinen, kendini tamamıyla dine ve dini yaymaya adamış bir zattır. Kıyamet gününe kadar irşad faaliyetlerini devam ettirecek olan bu önemli kişi, son derece önemli bir soydan gelmektedir. Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz.lerinin, ataları günümüzde gelene dek çok büyük çileler çekmiş ve çok zorlu imtihanlardan geçmişlerdir. Diyar diyar gezen bu soyun ataları, Bilvanis, Siyanüs, Taruni, Havil, Dilibey, Nurşin, Kasrik ve Gadir gibi köylerden sonra en son Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Menzil köyünü kendilerine yurt olarak benimsemiştir. Bu önemli soyun günümüz temsilcilerinden olan Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz.leri, tıpkı ataları gibi Allah rızasını kazanabilme isteğini kendine gaye edinmiştir.

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir?

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir?

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz.leri, Seyda Hz.leri ve Gavs Hz.leri, geçmiş dönemlerde köy köy gezerek birçok kişinin tam olarak Allah yoluna dönüş yapmasında etkili olmuşturlar. Sonrasında Menzil köyüne yerleşen bu zatlar, belirli bir süre sonra zorunlu olarak bu kutsal görevi Gavs-ı Sanni Seyyid Abdulbaki Hz.lerine vermişlerdir. Bu görevi alan zat, Gavs Hz.lerinin kardeşi, yol arkadaşı ve mürşidi olarak tanımlanmaktadır. “Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz. Kimdir?” sorusunun cevabı ise tam olarak bu kısımdan sonra cevap bulmaktadır.

Seyyid Gavs-ı Sani Hz.leri, çocuk yaşlarda büyük ve tedavisi zor bir hastalığa yakalanmış, bu hastalık nedeniyle de son derece zayıf bir hale bürünmüştür. Bu hastalık karşısında isyan etmeyen bu önemli zat, bu hastalığın kendisi için günahlara kefaret olduğunu değil de, makam almasına vesile olduğunu çok iyi bilmektedir. Verem hastalığına yakalanan Seyyid Gavs-ı Sani Hz.leri, bu hastalığa karşın; eğitimini yarıda bırakmamak adına öncelikle Siirt’e sonrasında ise Van’a gitmiştir. O dönemlerde medrese öğrenciliği ile birlikte tevbe de veren bu önemli zat, çok büyük bir imtihandan geçmiştir.

Gavsı sani hz soy ağacı son derece geniş, tarikatlarının ağı ise ülkemizde oldukça yaygındır. Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Hz.leri’nin iki temel amacı bulunmaktadır. Bu amaçlar ise şu şekildedir:

  • Büyük velilerin onayını alarak yol göstermek. (Ahir Zamanda İman Kurtarmak)
  • Bilgi edinmenin sadece erkekleri için değil, kadınlar için de farz olduğu anlayışını yayma.

Google Arama Etiketleri :