Ezan Nedir?

tarafından
19
Ezan Nedir?

Ezan Nedir? Günümüzde ezan, namaz vaktinin geldiğini belirten bir unsur olarak bilinmektedir. Birçok kişi ezanın derinine inerek, ne gibi anlamlar ifade ettiğini bilmemekte ve hatta “ezan nedir?” sorusuna kapsamlı bir cevap aramamaktadır.

Ezan, dilimize Arapça’dan geçen başka bir kelime iken, bu kelimenin anlamı “bildirmek, çağrı yapmak, ilan etmek ve duyurmak” gibi anlamlar içermektedir. Ezan ilk olarak 622 yılında Bilal-i Habeşi tarafından okunmuştur. Ezanın ilk okunduğu vakit ise sabah namazıdır. Ezanın okunması, sadece farz olan namazlar için geçerlidir. Yani bir evden ezanın sesi duyuluyorsa, o evde tekrardan namaz için ezan okunması gerek yoktur. Bunun yanı sıra bayram namazı, cenaze namazı, teravih, yağmur duası namazı ve farz olmayan namazlar ezan okunması gerekmektedir. Peygamber efendimiz (sav) ezanın bitmesinin ardından, “Ezan Duası”nın okunmasını uygun görmüştür. Ezan duası ise şu şekildedir:

Ezan Nedir?

Ezan Nedir?

Ezan Duası: Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.

Ezan Duasının Anlamı: Ey yüce Allah’ım. Çağırıda bulunulan bu namazın yüce Rabb’i, sen Peygamber efendimize vesileyi, yüksek dereceyi ve fazileti nasip eyle. O’nu yücelt ve vaat etmiş olduğun makama buyur et.

Ezanın Sözleri ve Türkçe Anlamları

Bir Müslüman’ın, ezanı ezbere biliyor olması, onun iyi bir şekilde mükafatlandırılmasına neden olacaktır. Ezanı ezbere bilen bir Müslüman, mutlaka ezanda geçen sözcüklerin de anlamlarını bilmelidir. Ezan sözleri Türkçe olarak şu şekildedir:

Allahü Ekber: Allah (c.c.) büyüktür.

Eşhedü En La İlahe İllallah: Allah’tan başka büyük yoktur ve ben buna tanıklık ederim.

Eşhedi enne Muhammeden Resullullah: Hz. Muhammed (sav)’in, Allah’ın elçisi olduğuna da tanıklık ederim.

Hayya ale’salah: Namaza gidin.

Hayya ale-l felah: Kurtuluşa gidin.

La ilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur.

Ezanın Tarihçesi

Ezan, ilk olarak 622 yılında ve hicretin ilk senesinde okunmuştur. Bu dönemde Müslümanların sayısının büyük bir hızla yükseliyor olması, namaz vaktinin ise tam olarak bilinmiyor olması, Müslümanlar arasında bu duruma bir çözüm getirilmesi düşüncesine yönelmesi, ezanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ezanın nasıl okunacağı konusunda Peygamber efendimiz ve birçok kişi yoğun çalışmalar içerisinde girmiştir. Ezanın okunması ve namaz vaktinin duyurulması konusunda ortaya birçok fikir atılmış ancak bu fikirler pek sağlam olmamıştır. En son Abdullah bin Zeyb, ezan konusunda bir fikir ortaya çıkmamasından ötürü eve dönmüş ve yarı uykulu halde, rüya ile hayal arası bir görüntü görmüştür. Bu görüntüde bir zat, ezanı okumuştur ve Abdullah bin Zeyb, kendine geldikten hemen sonra, durumu Peygamber efendimize bildirmiştir. Bu fikri çok beğenen efendimiz, bu sayede ilk ezanın bu şekilde okunmasına onay vermiştir. Ayrıca Abdest Nasıl Alınır? konusunu da okumak isteyebilirsiniz..