Amel Defteri Nedir?

tarafından
25
Amel Defteri Nedir?

Amel Defteri Nedir? .. İslam dini, dünya hayatına dair bazı davranışları ve durumları yasaklamış, bu nedenle de insanoğlunun bu davranış ve durumlardan kaçınmasını istemiştir. Nasıl ki; artık dünyada her yer güvenlik kameraları ile izlenebiliyorsa ve her şey kayıt altına alınıyorsa, insanoğlunun günlük yaşamı da aynı şekilde kayıt altına alınmaktadır.

Kaçınılması gereken veya yasaklanan davranışlar, bu kayıtlar içerisinde yer alıyorken, insanın her iyi davranışı da yine aynı şekilde kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar ise bir defterde toplanıp, sorgu günü karşımıza çıkacaktır. Söz konusu deftere amel defteri adı verilirken, “amel defteri nedir?” sorusuna ise hesap gününde ki tek şahidimiz olarak cevap verebilmek mümkündür.

Amel Defteri Nedir?

Amel Defteri Nedir?

Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetler ve Peygamber efendimiz (sav) söylenen hadislerde, amel defterinin kaydını yapan meleklerin olduğu söylenmektedir. Bu melekler, insanın her anında yanında olarak yapmış olduğu tüm kötü davranışları bir bir kayıt altına almaktadır. Her insan kendi amel defterinden sorumludur ve ahiret gününde bu amel defterinde yazılanlar tek tek insanın karşısına çıkacaktır. Amel defteri sorgu gününde kişinin sağ eline verilirse o kişi cennetlik olacakken, sol eline verilirse o kişi cehennemlik olacaktır. Bu nedenle kendi iradesine kendisi hükmedebilen bir insan, amel defterini daima iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Peki, amel defteri kapanır mı? Amel defteri kapanırsa ne zaman kapacaktır?

Amel Defteri Kapanır MI? Amel Defteri Ne Zaman Kapanır?

Bir kimsenin artık ahiret hayatına geçmesi ile birlikte ahiret defteri kapanmış ve sorgu için hazırlanmış olacaktır. Amel defterinin ebedi hayata geçiş ile birlikte kapanması söz konusuyken, kapanmaması da kişinin dünyada yapmış olduğu birtakım davranışlara bağlıdır. Bu nedenle ölümden sonra ahiret defterinin kapanmaması gibi bir durum vardır. Ebedi yaşama geçildikten sonra kişinin ahiret defterinin kapanmaması sadece birtakım hususlar doğrultusunda mümkündür. O durumları ise şu şekildedir:

  • Sadaka-i Cariye: Ölümden sonra amel defterinin kapanmamasının ilk nedenlerinden biri olarak bilinen sadaka-i cariye, kişinin dünya hayatında yapmış olduğu bir sadakanın, dünyada halen daha hayra vesile olmasını ifade etmektedir. Cami, eğitim kurumlar, çeşme, yol köprü vb. gibi sakadalar, amel defterinin iyilik kısmına sürekli olarak sevap yazılmasına neden olmaktadır.
  • Salih Amel: Sevabın sürekliliği konusunda salih amel durumunun da önemi oldukça büyüktür. İnsanın edinmiş olduğu bir ilimi başkasına aktarması, salih amel olarak adlandırılmaktadır ve bu nedenle salih amel işleyen kişilerin ahirette amel defterleri kapanmamaktadır. Başkasına aktarılan bu ilmin mutlak suretle hayırlara vesile olması gerekmektedir.
  • Salih Evlat: Ölen bir kişinin, ölmeden önce iyi bir Müslüman evlat yetiştirmiş olması, amel defterinin kapanmamasının bir diğer yoludur. Bu evlat, sürekli olarak hayır duası alırken, bu vesileyle anne ve baba da bu hayır duasından payını almaktadır.