Ahir zaman musibetleri alametleri nelerdir?

tarafından
23
Ahir zaman musibetleri alametleri nelerdir?

Ahir zaman musibetleri alametleri nelerdir? Ahir zamanda insanoğlunu neler bekliyor?İnsanlar dünyaya geldiklerinde maddi ortamdan ziyade manevi ruhanileri bakımından eşit olarak dünyaya gelirler.

Yaşamları boyunca günah ve sevap hanelerine ne yazdılar ise onunla da göçerler. Kıyamet günününden önce ahir zaman alametleri içerisinde insanların kendi kötü sonları da mevcuttur. Ahir zaman denilince akla ilk gelen şey yaklaşan kıyamettir.

Ahir zaman musibetleri alametleri nelerdir?

Ahir zaman musibetleri alametleri nelerdir?

Peki ahir zamanda neler olacak?

Ne gibi musibetler olacak?

Ahir zaman alametleri içerisinde neler var?

Ahir zaman yaklaştıkça insanlar da günahları neticesinde farklı ruh hallerine girer. Allah’ın rahmetinden uzaklaşırlar, Allah’ın rahmetinin uzak olduğu bir yerde, bir beldede, bir ülkede, bir insanda neler baş gösterir düşündünüz mü hiç?

Rızıkları daralır, şeytan yanlarından hiç ayrılmaz, zaman kavramı kalmaz, bir ay bir gün kadar çabuk geçer, harama rağbet çok olur, helal özlenen bir kavram olur.  İbadetten zevk almaz ve meyletmezler böylelikle vicdanları tamamen kaybolan insan oğlu canavarlaşır Allah korkusu kalkar ve kendi kıyametini Kendi başına koparır.

İnsanların kendi iradeleri ile maruz kaldıkları tüm olumsuzluklar cinayetler,savaşlar, binalar, zinalar , yetim hakkı yemekler,  israf, içki alem ortamının artması, anaya babaya isyan, bu ümmetin kendinden öncesine lanet okuması gibi bunlar küçük musibetlerdendir.

Ahir zamanın büyük musibetleri vardır ki Rabb’im hepimizi muhafaza eylesin inşallah.

Camius Sâğir’in 1. ci cildinde bulunan 428 numaralı hadiste üç tane musibetten söz eder .

Hadiste ümmetin başına kızıl rüzgar, yere batma ve surat değiştirme gibi musibetlerin geleceği açıklanır.

Ne zamanki Ümmetim , devlet malını gasp eder, emaneti istismar eder, anna ve babasına isyan, arkadaşını kayırma,..

İçkilerin serbest olması  , haram helal demeden yemek, kişiye zulmünden korkuluğu için iyilik edilmesi durumlarını yaşar işte ozaman başlarına bu üç bela gelir der Efendimiz Hz Muhammed sav.

 

Allah’u alem tabi ama İslam âlimleri buradaki üç bela yani kızıl rüzgar,yere batma ve suret değiştirme olaylarını su şekilde açıklar.

 

Kızıl rüzgar;

Atmosfer,kavurucu yakıcı çok sıcak rüzgarlar, güneşten gelen aşırı sıcaklıklar, yanardağ,vokanlar kor haline olan magmadan gelen sıcaklıklar, şuur kayıpları vs.

 

Yere batma,

Günümüzde de yaşanan tektonik yer hareketleri, kıtaların kayması, kaybolması büyük yıkımlar, depremler, toprak kaymaları. Tabiki mecaz olarak ele alınırsa rüsva olmak, perişan olmak, rezil zellil olmakta olabilir .

 

Suret değiştirmek;

Vücut ve ruh itibariyle hem dünyada hem ahirette kabirde çirkinlik, ruh hâli değişikliği. Durumların suret değiştirmesi, dünya akışının değişmesi , umduklarına ulaşamama gibi bir çok olay ile bağdaştırıcı açıklamalar yapmışlardır. Allah’ın rahmetinden uzak olan toplumlar bela ve musibetleri her daim üzerine çekerler.